Československá armáda, pěší pluk 46, vojenská posila praporu SOS Kadaň
Vojín, pochodová ústroj, Krušné hory – květen 1938

imgimg

Vojín – příslušník pěšího pluku č. 46 - přidělený v květnových dnech roku 1938 jako vojenská posila jednotkám Stráže obrany státu (SOS) je vyfotografován ve chvilce odpočinku během přesunu jednotky z Chomutova směrem ke státní hranici.

Je oblečen do soukenného stejnokroje vz.21, který je tvořen blůzou a kalhotami pro pěší, dále pak polní čepicí. Pravá ramenní páska blůzy je doplněna nárameníčkem. Ten je vyroben ze smotku asi 6,5 cm širokého sukna barvy khaki a má průměr 2 cm. Na nohou má kotníkové boty s koženou podešví a lýtka má zpevněna ovinovačkami vz.24. Ovinovačky jsou pletené z vlněné příze, jsou 220 cm dlouhé a 10,5 cm široké. K botě jsou upevněny železným černě lakovaným háčkem a zapínají se pomocí keprové tkanice s železnou – opět černě lakovanou – sponkou.

Výstroj a výzbroj sestává z opasku pro pěší, jenž je zhotoven ze 4,5 cm širokého řemene z pevné hnědé svrškovice a je doplněn přezkou raženou z tombakového plechu - původně hnědě mořenou - s malým čs. státním znakem. Na opasku jsou 2 kožené sumky vz.I – původně určené pro střelivo vz.93 (8 mm), avšak přednostně vydávané vojenským oděvním skladem i pro náboje vz.23 (7,92 mm) až do vyčerpání zásob. Přes pravé rameno na levém boku má voják zavěšenou mošnu z režného plátna, v níž má uloženy propriety. Dále má na pravém boku kožený závěsník s bodákem vz.24. Přes levé rameno na pravém boku je zavěšena brašna s plynovou maskou vz.35. Více informací o masce a jejím užití naleznete ZDE. Na zádech voják nese tlumok, na němž je uchycen šálek s miskou v bavlněném povlaku barvy khaki, soukenný plášť a lopatka s pouzdrem. Nedílnou součástí výstroje je také ocelová přílba vz.32 barvy khaki s koženým podbradníkem. V pravé ruce pak vojín třímá pušku vz.24.