Plynová maska vz.35

img

Plynová maska vz.35 měla ve výstroji československé armády koncem 30. let plně nahradit starší plynovou masku vz.23. Jedná se o masku, která byla původně produktem britské firmy Leyland a v Československu byla vyráběna licenčně několika firmami, z nichž nejvýznamnější byla Fatra.

Maska vz.35 se skládá ze tří hlavních částí:
z úplné masky vz.35 (1)
z úplného filtru vz.27 (2)
z úplné brašny na masku vz.35 (3)

Maska se zhotovovala ve třech velikostech s označením 1, 2, 3, tj. největší, střední, nejmenší. Má tyto součásti: lícnici, lemovku, zorníky,ventilovanou komoru, upevňovací pásky, závěsnou tkanici a hadici. Lícnice je přizpůsobena tvaru obličeje a je beze švů. Je z pryže a na vnější straně je potažena trikotovou látkou barvy khaki.

Zorníky jsou postaveny kolmo a mají bezpečnostní (triplexové) sklo. K zamezení opocování se natírají zvláštním mýdlem, které je uloženo v hliníkové krabičce (4), jež se ukládá do kapsičky uvnitř brašny.

Ventilová komora je ze stříkané hliníkové směsi a je matně lakována. V ní je vdychovací a vydychovací ventil. Upevňovací pásky jsou z bavlněné tkaniny a všechny lze libovolně zkracovat na rámečcích připevněných ve výběžcích lícnice.

Závěsná tkanice je z bavlněné tkaniny barvy khaki. Hadice, spojující ventilovou komoru s filtrem, je z pryže a je potažena trikotovou látkou barvy khaki.

Úplný filtr vz.27 má kromě příslušné náplně též ochrannou vložku proti dýmům. Před vlhkostí se chrání šroubovým víčkem, které se našroubuje na hrdlo filtru. Vdychovací otvor na dně filtru je zalepen pryžovou páskou. Před připojením filtru k masce je nutno víčko odšroubovat a pásku strhnout.

Úplná brašna na masku vz.35 se skládá z brašny na masku a ze závěsného popruhu k brašně. Brašna je rozdělena na dvě přihrádky, z nichž jedna je určena pro masku, druhá pro filtr. V příhradě na masku je po levé straně kapsička na mýdlo proti opocování zorníků. Vně brašny na obou bočních stranách jsou kapsičky na ochranné prostředky proti yperitu.