Westfront 1945
Cesta do Říše zla...

Akce inspirovaná událostmi spjatými s operací Varsity a méně známými Plunder a Widgeon, byla pro náš klub prvním letošním veřejným vystoupením na vojensko-historické bojové ukázce. Hlavním pořadatelem celého podniku byl kolega Radek Andonov a jeho sekce SVH Liberec – G.R. 105 společně s US 17th Airborne Division. Tvorbou webové prezentace celé akce (www.westfront1945.ic.cz) a několika dílčími radami se na přípravách podílelo i naše občanské sdružení.

Termínem konání byl stanoven víkend 18.-20. dubna 2008 a místem pro realizaci obec Doubice. K výše zmíněnému datu jsme se v rámci klubu rozhodli sestavit zbrusu novou jednotku, která by mohla alternovat tam, kde je nevhodné se prezentovat jako CIABG a zároveň by splňovala další důležité podmínky jako je například vysoká praktičnost výstroje. Volba padla na komando královské námořní pěchoty (Royal Marine Commandos) a akce Westfront 1945 se tak stala naší premiérou v této pro nás dosud nezvyklé roli. Jednotku hodláme nadále rozvíjet a představovat veřejnosti i na dalších akcích.

V pátek 18. dubna jsme se v odpoledních hodinách - spolu s množstvím táborového materiálu - vydali směrem Doubice. Po našem příjezdu již na místě stál US camp 17th ABN a v jeho těsné blízkosti si budovali své okopy i kamarádi z řad "Rudých ďáblů". Bez meškání jsem se i my začali věnovat stavbě tábora. Vše jsme dokončili právě ve chvíli, kdy se na plochu snesla neprostupná tma. Prohlubování polní fortifikace a nácvik britského velení nás mělo čekat v sobotu ráno.

Noc - ačkoliv z mého pohledu poměrně teplá - však přinesla nepříjemný déšť, který nám zabránil v ranním zvelebování tábora a předvedení výstavky materiálu. Výhodu deštivého počasí však lze spatřovat v tom, že skvěle navodilo atmosféru skutečné západní fronty jara 1945. V 11 hodin byla zahájena první ze dvou – dle scénáře stejných – ukázek. Vše probíhalo na perfektně připraveném prostoru – okopy, dobové označení cest, ostnaté dráty, německé velitelství... Během polední pauzy jsme společně se skvělými fotoreportéry pořídili velmi povedenou sérii fotografií a samozřejmě naplnili své prázdné žaludky.

V 15 hodin začala dnešní druhá ukázka. Označíme-li dopolední premiéru jako dobrou bez vážnějších problémů, tak to co se povedlo odpoledne nemá v naší dosavadní zkušenosti obdobu. Všechny díly do sebe zapadaly bez nejmenších nepřesností, bojové situace nepostrádaly akci a dynamiku, všichni účinkující předvedli skvělé výkony. S odstupem dnů či týdnů, hodnotíme celou akci jako nejlepší veřejnou ukázku, jaké jsme se dosud měli možnost zúčastnit.

Nastal podvečer a my, jelikož několik účástníků již odjelo, jsme zabalili dobový tábor a přesunuli se pro nadcházející noc do částečně uvolněné požární zbrojnice. Večerní posezení bylo ve znamení "Freundschaftu" s KVH Ostwind a zábava byla obzvláště vypečená. Nedělní dopoledne pak bylo dobou našeho dojezdu směrem Chomutov-Jirkov-Žatec-Postoloprty respektive Jilemnice. Děkujeme všem, kdo se na akci podíleli a doufáme v ještě úspěšnější další ročníky!

Jan "Dvoři" Dvořák

Foto: Boris Moskovský

Další fotografie na: http://galerie.militaryzone.cz/thumbnails.php?album=19

tn tn tn tn
tn tn tn tn
tn tn tn tn
tn tn tn tn
tn tn tn tn