Ardeny 1944
prosinec 2008

Soukromá bojová akce podobného typu nám již od jara chyběla. Bylo tudíž na čase si Ardeny v Milovicích ve dnech 12. - 13.12. pořádně užít – a to se myslím povedlo. Od pátečního příjezdu až po pozdní sobotní rozloučení bylo neustále co dělat. Příprava teplého čaje či polévky, nástupy, noční průzkumy, vyčkávání v pozicích – každá z těchto i dalších činností zde má své místo.

Německá strana – ač naším nepřítelem – fungovala na akci téměř ukázkově. K tomu jistě přispělo velmi dobře vybudované zázemí, které jednotkám SS, WH i LW zpříjemnilo celý víkend. Absence plnohodnotné polní kuchyně (podařilo se částečně nahradit – Díky, mami ...), nedostatečné osvětlení a poměrně pozdní příjezd všech britských jednotek – to vše nám neumožnilo uvést do pohybu podobnou mašinerii, jako dokázal využít nepřítel. Samozřejmě je vše dáno i velmi odlišným početním stavem obou stran.

US jednotky v pátek obsadily jednu z budov a my jsme se rozhodli pro vybudování svého zázemí v jiné části prostoru. Na první pohled neútulný hangár se nám stal domovem po několik následujících hodin. Po zabydlení se nám podařilo prostor pomocí ohně a svíček aspoň trochu osvětlit. Když poté zaznělo "Squad Attention!" tak se místní squateři dokonce i neochotně zvedli a připravili k nástupu =). Po krátkém seznámení s pravidly a průběhem akce následovalo několik nočních průzkumů – více či méně úspěšných. "Výlet" mé skupiny na nepřátelské pozice se protáhl z plánované půlhodiny až na 4 hodiny ... Škoda jen, že z těchto nočních akcí chybí fotodokumentace. Po návratu do našich pozic již nebylo času k tomu abych se uložil ke spánku.

Ráno byl opět proveden nástup – tentokrát v "Battle order". Na druhý pokus – kdy již naše ustrojenost byla poněkud volnější – nastoupily i US jednotky. Na řadu přišly pokyny organizátorů a my mohli pomalu očekávat velkou německou ofenzivu. Vybudovali jsme obranné linie na pravém křídle US 17th ABN a v podstatě bránili nejdelší úsek "fronty". Spolupráce naší oslabené čety fungovala poměrně dobře. Nikdo z účastníků na britské straně nezklamal. Německé průzkumy se dařilo efektivně odrážet a dokonce jsme utajili naši přesnou pozici. Závěrečný útok – plánovaný scénářem – byl již povedený méně.

Přes některé drobné nedostatky nezbývá než Ardeny – Milovice hodnotit pozitivně. Děkujeme všem organizátorům, spolubojovníkům i "nepřátelům" za příjemně strávený víkend.

Jan "Dvoři" Dvořák

Foto: Mopic, ringlett, KVH Carpathia

tn tn tn tn
tn tn tn tn
tn tn tn tn
tn tn tn tn
tn tn tn tn