Den veteránů
Jirkov 11.11.2006

Den válečných veteránů, který se slaví od konce Velké války ve všech demokratických zemích Evropy, v USA a v Kanadě, byl již v době první republiky připomínán i v Československu. Tradice však u nás byla přerušena nacistickou okupací a komunistickým režimem. K obnovení oslav došlo až v roce 1999, kdy se Česká republika stala součástí Severoatlantické aliance (NATO).

Stejně jako mnoho jiných měst po celém světě si i město Jirkov, letos již potřetí, připomnělo tento významný den. Pietní akt se konal jako tradičně u pomníku "Obětem prvé a druhé světové války" na Havlíčkově náměstí v Nových Ervěnicích. Klub přátel československého odboje se zhostil úlohy čestné stráže společně s chomutovským 4. GSOP. Pietní akt, kterého se zúčastnili představitelé města v čele se starostou panem Radkem Štejnarem, zástupci Obce legionářské, představitelé Svazu bojovníků za svobodu a další občané, byl zahájen v 11:00 večerkou. Po slavnostní řeči a položení květin byla památka válečných veteránů uctěna minutou ticha a byla vypálena čestná salva. Na závěr zazněla státní hymna.

Vážíme si toho, že město Jirkov na Den válečných veteránů nezapomíná a doufáme, že i v budoucnu se budeme moci na jeho oslavách podílet minimálně takovou měrou jako tomu bylo v roce 2006.

Jan Dvořák

tn tn tn tn
tn tn tn